BLOG

Dünya Bakliyat Piyasası

15 Eylül 20202 dk okuma
Bakliyat üretimi

İklim değişikliği ve nüfus artışının damgasını vurduğu bu çağda baklagiller ‘geleceğin gıdası’ olarak öne çıkıyor. Bakliyata olan ilgi dünya genelinde büyük bir hızla artıyor. Bu ilginin sebebi, bu ürünlerin sağladığı çok yönlü faydalar. Besleyicilik konusunda, yağ oranlarının düşük olması ve yüksek kaliteli proteini makul fiyatla sağlamaları öne çıkıyor. Pandemi sürecinde bakliyat talebinin arttığına dikkat çeken uzmanlar, dünya genelinde baklagil tüketiminin en az %10 artmasını bekliyor.

Bakliyat ürünleri, baklagil ailesindeki bitkilerin yenilenebilir tohumlarıdır. Kabuk içerisinde gelişen baklagillerin fasulye, mercimek, nohut ve bezelye gibi çok çeşitli türleri vardır.

Besleyici ve protein bakımından zengin olmalarından dolayı baklagillerin açlık, yetersiz beslenme ve obezite gibi sorunlarla mücadeleye katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.

Bakliyat ürünlerini elde etmek için daha az kimyevi gübre ve su gerektiğinden, 2050 yılında 10 milyara dayanması beklenen dünya nüfusunu beslemek için gereken sürdürülebilir gıda sistemleri için hayati öneme sahiptirler.

Bakliyat üretiminin, gelişmekte olan ülkelerde küçük çiftçilerin geçinmesine katkıda sağlaması da aynı ölçüde önemlidir. Bu açıdan da bakliyat ürünleri fakirliğin önlenmesi ve açlığın sıfıra indirilmesi gibi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin karşılanması adına önemli bir araç teşkil etmektedir.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü rakamlarına göre; 1998-2018 yılları arasında baklagil üretimi %63’lük artışla 36 milyon tona yükseldi. Bakliyata olan ilgi dünya genelinde büyük bir hızla artıyor.

İnsanlar sağlıklı beslenme, çevrecilik ya da hayvanseverlik adına protein kaynaklarını değiştirme eğiliminde. Müreffeh ülkelerde vegan ya da fleksitaryenliği tercih eden insanların sayısı artıyor.

Bunun yanında, baklagillerden elde edilen yapay etler de giderek daha popüler hale geliyor. Birçok şirket bu yenilikçi eti üretmeye yöneliyor.

Uzmanlar, bitkisel bazlı proteinlerin beslenmemizde daha büyük bir yer tutacağını belirtiyor. Çünkü bu besinler hem daha kolay sindiriliyor, uzun raf ömrüne sahipler, trans yağ içermiyorlar ve aynı zamanda maliyetleri de düşük.

---------KAPAK DOSYASI İÇERİKLERİ---------

  • Pandemi sürecinde bitki temelli proteine talep arttı “Baklagiller gerçekten de geleceğin gıdası. Çünkü baklagiller harika bir besin kaynağı. Gıda tedarik zinciriyle ilgili endişelere neden olan pandemi sürecinde daha fazla tüketicinin bitki temelli proteinlere yönelmesini bekliyoruz. Baklagiller de yeni bitki temelli ürünlerde giderek daha fazla kullanılacak. Baklagillerden üretilen sunî etten bezelye sütüne, atıştırmalıktan evcil hayvan mamalarına kadar birçok alanda baklagillerin gerçek potansiyelini yeni yeni keşfediyoruz.” [button color="red" size="small" link="https://millermagazine.com/pandemi-surecinde-bitki-temelli-proteine-talep-artti/.html" icon="" target="true"]Okumak İçin Tıklayınız >>>[/button]
  • Bakliyat sektörünün altın çağı “Tüm insan hikayelerinde olduğu gibi, pandemi çok yoğun bir nakliye sürecini doğurdu ve bu talebin yıl boyunca devam edeceğini düşünüyorum. Belirsizlik döneminde birçok tüketicinin, ailelerini daha uzun bir süre boyunca beslemek adına daha kolay depolanan ve ucuz proteinlere yöneleceğini tahmin ediyorum. Bunun sonucunda da baklagiller günlük beslenme ihtiyacını karşılamada önemli bir yer tutabilir.” [button color="red" size="small" link="https://millermagazine.com/bakliyat-sektorunun-altin-cagi/.html" icon="" target="true"]Okumak İçin Tıklayınız >>>[/button]
  • Hindistan: Dünyanın baklagil merkezi “Baklagil ürünlerinde dünyanın en büyük üretici, ithalatçısı ve tüketicisi olan Hindistan’da baklagil işleyen değirmenler gerek yurt içinden gerek yurt dışından yatırımcıları kendine çekiyor. Hindistan, öğütülmüş ya da katma değerli baklagil üretiminde mükemmel bir merkez olabilir ve ürünler yurt içinde pazarlanabileceği gibi yurtdışına da satılabilir.” [button color="red" size="small" link="https://millermagazine.com/hindistan-dunyanin-baklagil-merkezi/.html" icon="" target="true"]Okumak İçin Tıklayınız >>> [/button]
Dosya Kategorisindeki Yazılar
09 Ekim 20143 dk okuma

Aktif ve Akıllı Gıda Ambalajlama Üzerine Kısa Bir Yazı

“Pazar artık doyduğu için gıda ambalajlama endüstrisinden yeni ambalajlama teknolojileri üretmesi b...

08 Şubat 20246 dk okuma

ABD buğdayı, dünya pazarında daha rekabetçi bir konuma geliyor

12 Aralık 201711 dk okuma

Değirmencilikte Kalite Kontrol Neden Önemlidir?

Kalite kontrolü, değirmenciliğin önemli bir parçasıdır ve önemi tartışılmazdır. Bu nedenle rekabetç...