BLOG

Glencore Agriculture adını Viterra olarak değiştiriyor

15 Eylül 20201 dk okuma
Glencore Agriculture

Tarımsal emtia ticaretinin devlerinden Glencore Agriculture, yıl sonunda adını Viterra olarak değiştireceğini açıkladı. Glencore Agriculture CEO’su David Mattiske, “Viterra, işletmemiz bünyesinde global olarak tanınan bir marka. Tarım sektörü ile derin bağlantıları var ve Viterra kelimesi, dünyadan gelen yaşama gücü anlamına geliyor. Bu adımı atarak, işletmemizi tek bir marka altında, ortak bir amaç ve kimlik altında bir araya getirme fırsatına sahip olacağız.” dedi.

Glencore şirketi 2012 yılında Viterra’yı bünyesine katmış ve önde gelen uluslararası tahıl ticareti şirketleri arasındaki yerini almıştı. Marc Rich and Co. adıyla metal ve mineral şirketi olarak faaliyete başlayan Glencore, Hollanda merkezli tahıl ticareti şirketi Granaria’yı 1981 yılında satın alarak tarım sektörüne girdi. 1993 yılında adını Glencore olarak değiştiren şirketin tarım alanında faaliyet gösteren kolu 2012’de Viterra’yı satın aldı.

Yeni markaya önümüzdeki aylarda kademeli olarak geçiş yapacaklarını ifade eden Mattiske, “2016’da CPP Investments ve British Colombia Investment Management Corporation (BCI) yatırımları sayesinde artık büyüme ve başarı vizyonumuzu paylaşan üç güçlü ortağımız var.” ifadelerini kullandı.

Glencore, tarım şirketi olan Glencore Agriculture’daki hisselerinin yüzde 50’sini 2016 yılında Kanada merkezli iki fona satmıştı.

Glencore Agriculture tarımsal emtia alınması, işlenmesi ve pazarlanması alanlarında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. 35’ten fazla ülkede operasyonlar gerçekleştiren şirket, 16 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

Glencore Agriculture, 24 tahıl terminali ve 180’in üzerinde elevatör ile 30’u aşkın işleme tesisine sahip.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
08 Ağustos 20181 dk okuma

SUUDİ ARABİSTAN, KAMUYA AİT UN DEĞİRMENLERİNİ SATIYOR

Suudi Arabistan hükümeti, özelleştirme hamlesine un değirmenleriyle başlıyor. Diğer büyük özelleşti...

15 Eylül 20201 dk okuma

Irak, buğday üretiminde üç yıldır kendi kendine yetiyor

Daha önce Ortadoğu’nun en büyük ikinci buğday ithalatçısı olan Irak, rekolte tahminlerinin tutmas...

05 Temmuz 20181 dk okuma

Gana’da 2 milyon dolarlık mısır işleme tesisi açıldı

Gana’nın Yukarı Batı Bölgesi’ndeki Tumu’daki mısır çiftçileri, Kedan şirketi tarafından inşa edilen...