BLOG

Glencore Agriculture adını Viterra olarak değiştiriyor

15 Eylül 20201 dk okuma
Glencore Agriculture

Tarımsal emtia ticaretinin devlerinden Glencore Agriculture, yıl sonunda adını Viterra olarak değiştireceğini açıkladı. Glencore Agriculture CEO’su David Mattiske, “Viterra, işletmemiz bünyesinde global olarak tanınan bir marka. Tarım sektörü ile derin bağlantıları var ve Viterra kelimesi, dünyadan gelen yaşama gücü anlamına geliyor. Bu adımı atarak, işletmemizi tek bir marka altında, ortak bir amaç ve kimlik altında bir araya getirme fırsatına sahip olacağız.” dedi.

Glencore şirketi 2012 yılında Viterra’yı bünyesine katmış ve önde gelen uluslararası tahıl ticareti şirketleri arasındaki yerini almıştı. Marc Rich and Co. adıyla metal ve mineral şirketi olarak faaliyete başlayan Glencore, Hollanda merkezli tahıl ticareti şirketi Granaria’yı 1981 yılında satın alarak tarım sektörüne girdi. 1993 yılında adını Glencore olarak değiştiren şirketin tarım alanında faaliyet gösteren kolu 2012’de Viterra’yı satın aldı.

Yeni markaya önümüzdeki aylarda kademeli olarak geçiş yapacaklarını ifade eden Mattiske, “2016’da CPP Investments ve British Colombia Investment Management Corporation (BCI) yatırımları sayesinde artık büyüme ve başarı vizyonumuzu paylaşan üç güçlü ortağımız var.” ifadelerini kullandı.

Glencore, tarım şirketi olan Glencore Agriculture’daki hisselerinin yüzde 50’sini 2016 yılında Kanada merkezli iki fona satmıştı.

Glencore Agriculture tarımsal emtia alınması, işlenmesi ve pazarlanması alanlarında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. 35’ten fazla ülkede operasyonlar gerçekleştiren şirket, 16 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor.

Glencore Agriculture, 24 tahıl terminali ve 180’in üzerinde elevatör ile 30’u aşkın işleme tesisine sahip.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
23 Mayıs 20224 dk okuma

Borsa İstanbul’da ‘Gong’ Yayla Agro Gıda için çaldı

07 Mayıs 20181 dk okuma

Umman’ın Sohar Limanı’na 34 milyon dolara tahıl silosu kurulacak

Umman merkezli Sohar Flour Mills, Sohar Limanı’nda 70 bin ton buğday depolama kapasitesine sahip çe...

25 Temmuz 20191 dk okuma

Bühler’den Özmen Un’un karanlık değirmenine ziyaret

Bühler Değirmen Teknolojileri Başkanı Stefan Birrer ve beraberindeki heyet, Özmen Un’un endüstri 4....