BLOG

Alapala, yeni fabrikayla kapasitesini iki katına çıkarıyor!

14 Ekim 20161 dk okuma

Değirmen makineleri alanının liderlerinden Alapala Makina, Çorum’da bulunan değirmen makineleri fabrikasını büyütüyor. Toplam 40.000 metrekarelik kapalı alana sahip yeni tesis ile yıllık üretim ikiye katlanacak. 500 kişiye istihdam sağlayacak fabrika, yılın son çeyreğinde faaliyete geçecek.

Alapala

Dünyanın lider değirmen makineleri üreticisi Alapala Makina, Çorum’daki fabrikasını büyüttü. Yeni yatırımlarla beraber toplam 50.000 metrekare kapalı alanda üretim yapacak olan Alapala, ilk etapta üretim kapasitesini 2 katına çıkaracak. İnşası 1.5 yıl süren yeni tesis, 500 kişiye daha istihdam sağlayacak.

Söz konusu tesis ile Alapala’nın Ar-Ge bölümü de genişletildi. Üretimi ağırlıklı olarak otomasyona bağlı olan tesis, en ileri teknolojiyle donatıldı. Üretimi ilk etapta iki katına çıkaracak olan tesis, daha sonra 3 katına çıkaracak. Bu yılın son çeyreğinde faaliyete geçecek fabrika, Alapala’nın büyük yatırımının ilk etabı olacak.

DÜNYADA 600 FABRİKA KURDU

1954’te Çorum’da küçük bir atölye olarak değirmen makineleri üretimine başlayan Alapala Makina, 60 yıllık birikimiyle dünyanın en büyük iki makine üreticisinden biri haline geldi. Halen 100’den fazla ülkeye değirmen makineleri ihraç eden ve anahtar teslim değirmen fabrikaları kuran Alapala, son olarak 600. anahtar teslim fabrikasını teslim etti. Halen dünyada Alapala’nın ürettiği 5 binden fazla makine faaliyet gösteriyor. Yani dünyada milyarlarca kişi Alapala’nın değirmen makinelerinde üretilen un ve un ürünlerini tüketiyor.

İHRACAT 120 ÜLKEYE ÇIKIYOR

Alapala Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Görkem Alapala yeni fabrika yatırımıyla ilgili şöyle konuşuyor: “Çorum’a ikinci büyük yatırımımızı yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Alapala olarak sektörümüzün lider markalarından biriyiz. Alapala’nın tecrübesi, kalitesi ve teknolojisine olan güven sayesinde büyüyor ve üretimimizi artırıyoruz. Üretimimizin yüzde 95’ini 100’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Çorum’daki yeni yatırımımız ile ihracat yaptığımız ülke sayısını 120’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Haberler Kategorisindeki Yazılar
17 Mayıs 20232 dk okuma

Romanya'da yüksek tahıl rekoltesi, Köstence’den Ukrayna sevkiyatlarını sınırlayabilir

04 Mart 20141 dk okuma

Ekvator buğday için aile çiftliklerine yöneliyor

Güney Amerika ülkesi Ekvator, ülkedeki buğday üretimini arttırmak amacıyla küçük ölçekli aile çiftl...

09 Haziran 20178 dk okuma

Dünya değirmencilik endüstrisi İDMA’da buluştu

Dünyadaki toplam ticari hacmi 3 milyar doları aşan değirmen makineleri sektörü, bu alanda uluslarar...