BLOG

İngiltere’de son 40 yılın en kötü buğday hasadı ekmek fiyatlarını artırabilir

15 Eylül 20201 dk okuma
buğday fiyatları

Son 40 yılın en kötü buğday hasadıyla karşı karşıya olan Birleşik Krallık’ta ekmek ve un fiyatlarında artış bekleniyor. Çiftçiler, son bir yıldır görülen ekstrem hava şartlarından dolayı, buğday üretiminde verimin %40 oranında azalacağını belirtiyor. Bu nedenle, bazı değirmenciler un fiyatlarına şimdiden %10 zam yaptı. Brexit konusunda Londra ve Brüksel’in anlaşamaması durumunda ise fiyatların daha da artabileceği ifade ediliyor.

Birleşik Krallık Meteoroloji Kurumu’ndan BBC’ye yapılan açıklamada, iklim değişikliğinden dolayı bu yılki aşırı yağışlı ve sıcak hava şartlarının çok daha sık görülebileceğine dikkat çekildi.

Birleşik Krallık Ulusal Çiftçiler Birliği’ne göre buğday üreticileri bu yıl üç farklı hava olayından zarar gördü. Öncelikle, sonbahardaki şiddetli yağışlardan dolayı her zamankinden daha az ekim yapılabildi. Ekilen ürünler de suya doymuş toprakta gelişmedi.

Ardından, tüm zamanların en yağışlı şubat ayı geldi. Ciara ve Dennis fırtınaları, su baskınlarına yol açtı. Ay sonunda adayı Jorge fırtınası vurdu. Bunun ardından çok sıcak ve kuru bir bahar geldi ve ülkenin büyük bölümünde kuraklık görüldü.

Bu nedenle, ürünler topraktan besinleri alamadı. Son olarak, ağustos ayındaki şiddetli yağışlardan dolayı hasat çalışmaları ertelendi. Şiddetli yağışlardan dolayı ekim ayında, planlanan buğdayın ancak %40’ı ekilebilmişti. Bahar ve yaz başındaki kuraklığın ardından ağustos ayındaki yağışlar ise mahsulün kalitesini düşürdü.

Birleşik Krallık’ta un üretimi için kullanılan buğdayın %85’i ülke içinde üretiliyor. Bu yüzden de değirmencilerin üretim açığını kapatmak için alternatif kaynaklara yönelmeleri gerekecek. İngiliz ve İrlandalı Değirmenciler Birliği Başkanı Alex Waugh, istikrarlı olarak artan buğday fiyatlarının un fiyatlarına da yansıyacağını ifade ediyor.

Buğday fiyatları şimdiden ton başına 40 sterlin yani %20 arttı. Düşük kâr marjlarıyla çalışan değirmencilerin de bu maliyeti un fiyatlarına yansıtması kaçınılmaz. BBC’ye konuşan değirmenci Paul Munsey, un fiyatlarını şimdiden %12 artırdıklarını ve yeni zamların da kapıda olduğunu dile getiriyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden anlaşmasız bir şekilde ayrılması durumunda, ülkeye yapılacak buğday ithalatında ton başına 79 sterlin gümrük vergisi ödenmesi gerekecek.

Bu da fiyatlarda %40’lık ekstra artış anlamına gelecek. Un fiyatları artınca da ekmek, bisküvi, hamur işi ve pasta fiyatlarında da bunun etkisi görülecek.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
27 Şubat 20171 dk okuma

Al Rawahi, Sohar Flour Mills ihalesini kazandı

Ummanlı yüklenici Al Rawahi International Co, Sohar Flour Mills tesisinin inşaat ihalesini kazandı....

04 Temmuz 20181 dk okuma

Bühler Aeroglide, üst üste beşinci kez FMA İş Güvenliği Ödülü’nü kazandı

Bühler şirketine bağlı Aeroglide, Kuzey Amerika’da metal işleme ve şekillendirme sektörlerinde büyü...