BLOG

Genç Değirmen, güneş enerjisiyle dünyayı gençleştiriyor

05 Mart 20183 dk okuma

Genç Değirmen, gelecek kuşaklara yaşanabilir, temiz bir çevre bırakma hedefi doğrultusunda Konya’daki fabrikasına doğa dostu enerji sistemleri entegre etti. Tesisin çatı kısmına yerleştirilen fotovoltaik panellerle artık üretim için gerekli elektrik bu santralden karşılanıyor. Fazla enerji de şebekeye aktarılarak çevredeki evlerin ve işyerlerinin kullanımına sunuluyor. 

Dünya çapında öngörülen hızlı nüfus artışı, kaynakların hızla tükenmesi ve doğaya zarar veren uygulamalar, gelecek için büyük bir endişe yaratıyor. Gelecek nesillere bırakılacak daha yeşil bir dünya düşüncesi tüm dünyanın önceliğe alması gereken hayati bir hedef. Ne yazık ki günümüzde herkes aynı hassasiyeti gösteremiyor ve bazı hırslar doğayı korumanın çok önüne geçebiliyor. Ancak bu konuda yüksek hassasiyet gösteren ve doğa dostu yatırımları görev olarak gören firmalar da mevcut. İşte bunlardan biri de Genç Değirmen. Yurt içinde ve yurt dışında yaptığı anahtar teslim projelerle adından söz ettiren şirket, güneş enerjisinden elektrik elde edebilecek projelere yatırım kararı aldı ve hızla uygulamaya geçti. Şirket artık Konya’daki tesisi için gerekli enerjiyi, çatıya yerleştirilen güneş panelleri sayesinde elde ediyor. Hatta çevredeki ev ve işyerlerine de buradan elektrik veriliyor. Bu çevre dostu yatırımın hikayesini, un ve irmik değirmenleri konusunda 28 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Genç Değirmen’in Yönetim Kurulu Başkanı A. Kerim Selek’ten dinledik. Genç Değirmen olarak görevlerinin sadece üretim ve ihracat yapmak olmadığını düşündüklerini kaydeden Selek, kendilerini bu yatırıma götüren süreci şöyle anlatıyor: “Biz her zaman çevreye saygılı üretimi temel aldık. Gelecek kuşaklara yaşanabilir, temiz bir çevre bırakmayı görevlerimiz arasında saydık. Bu noktada artık daha büyük bir atılım yapmamızın gerekliliğini gördük. Çünkü dünya artık göz ardı edebileceğimiz bir çevresel konumda değil. Kaynaklar yetmiyor, yeşil azalıyor ve gelecek bu anlamda biraz puslu görünüyor. Biz de en etkili doğa dostu enerji sistemlerinden birini üretimlerimize entegre ettik: Güneş Enerjisi Santrali ile elektrik üretimi. Tesisimizin çatı kısmına yerleştirilen fotovoltaik panellerle artık tüm elektrik ihtiyacımızı bu santralden karşılıyoruz. Ayrıca fazla enerjiyi şebekeye aktararak çevredeki evlerin ve işyerlerinin de kullanımına olanak sağlıyoruz. Bizim için son derece mutluluk verici bir proje. Çünkü gelecek için bir şeyler yapabilmenin bize verdiği motivasyonu, inanın başka bir noktada yakalamak çok mümkün değil.”

İLK ADIMDA 85 BİN AĞAÇ KURTARILACAK Bu yatırımın en büyük getirisinin yeni kuşaklara yeşil bir gelecek miras bırakmak olacağını ifade eden Selek, projenin somut faydalarını da şu şekilde sıralıyor: “Artık Genç Değirmen tüm elektrik ihtiyacını bu sistemden sağlayacak, hatta sağlamaya başladı bile. Müşterilerimize de isteklerine ve tesisin müsaitlik durumuna göre mutlaka güneş enerjisi santrali dahil bir proje sunuyoruz. Bu noktada Türkiye’nin en büyük firmalarından Solimpeks ile bir işbirliği protokolü yaptık. Yani proje bizden, kabulü müşterimizden, uygulaması Solimpeks ve Genç Değirmen işbirliğinden. Bu sayede daha çok ağacı kurtarabilmek, daha yeşil bir dünyaya destek olabilmek için ortaklaşa atacağımız adımlar olacak. Güneş öyle değerli bir kaynak ki, muazzam bir güç üretiyor. Dolayısıyla santralde üretilen fazla enerjiyi, şebekeyle online ve entegre çalışarak çevre evler ve işyerlerinin de faydalanabilmesine destek oluyoruz. İlk adımda 85 bin ağaç kurtarmaya yetecek kadar bir güçten bahsediyoruz.”

YILLIK ENERJİ ÜRETİM KAPASİTESİ 1.600.000 KWH Selek, Konya’daki tesisin çatısına kurulan güneş enerjisi santrali hakkındaki teknik bilgileri de Değirmenci Dergisi ile paylaştı. Buna göre sistem, MEDAŞ bölgesinin en büyük çatı üstü projesi. Saatte 1 MW kadar enerji üretebilen, HIT teknolojili 325 W gücünde 3.456 adet monokristal fotovoltaik panel kullanılarak inşa edildi. Santralin yıllık 1.600.000 KWH enerji üretmesi bekleniyor. Bu rakam, yaklaşık 600 konutun elektrik ihtiyacının karşılanması, 1.200 ton karbondioksitin (CO2) ise atmosfere salınımının engellenmesi anlamına geliyor.

“GOLD STANDART SERTİFİKASYONU İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK” Genç Değirmen’in Yönetim Kurulu Başkanı A. Kerim Selek, şirketin bundan sonraki hedeflerine yönelik soruya karşılık ise şunları dile getiriyor: “Aslında hedefimiz hep aynı: Daha sağlıklı bir çevre, daha yeşil bir üretim, daha çok müşterimize bu projeyi sunmak ve Solimpeks ile birlikte yolumuza hızla devam edebilmek. Çünkü ne kadar çok doğa dostu tercih, o kadar güzel bir yarın demek. Bunun yanı sıra Kyoto Protokolü çerçevesinde yenilenebilir enerjiler için düzenlenen Gold Standart Sertifikasyonu için de çalışmalara başladık. Yani bu sadece bir başlangıç bizim için. Dileriz ki doğa dostu, yenilenebilir enerjiyi seçen firmalar artsın, bizim de bunda bir tuzumuz bulunsun.”

Genç Değirmen, Konya’da 1990 yılında kuruldu. Şu an 30.000 metrekare alan üzerinde un ve irmik üretim tesisleri konusunda çözümler sunuyor. Dünya çapındaki bayi ağı sayesinde 54 ülkeye ihracat yapıyor. Selek, yüksek teknoloji ile zenginleştirdikleri makine parkuru sayesinde 350’den fazla projede hatasız üretim gerçekleştirdiklerinin altını çiziyor.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
27 Şubat 20173 dk okuma

Yatırımcılar 4-7 Mayıs’ta İDMA’da buluşuyor

Un, yem, pirinç, bakliyat, makarna ve bisküvi sektörlerini buluşturan uluslararası nitelikteki ilk ...

05 Şubat 20243 dk okuma

Sahra Altı Afrika, Hindistan’a alternatif pirinç tedarikçisi arıyor

10 Şubat 20201 dk okuma

Rusya, Tartus limanında tahıl merkezi inşa edecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Rusya’nın Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki Tartus limanını ...