BLOG

Depolama çözümlerinde iddialı yeni bir isim: AĞAÇLI SİLO

30 Mayıs 20165 dk okuma

“Müşterilerimizin beklediği kalite standardını, söz verilen zamanda, eksiksiz ve ekonomik olarak ulaştırmak, Ağaçlı Silo’nun paydaşlarına karşı sorumluluğu ve taviz vermediği müşteri memnuniyet politikasıdır. Sektöre adım attığımız ilk günde olduğu gibi, ticari kaygıyı arka planda tutarak, yukarıda belirtilen noktaları esas alan ve bu şekilde faaliyetlerini sürdüren bir firma olduğumuzu beyan ediyoruz.”

h_77_12

Türkiye’nin en büyük firmaları arasında yer alan Ağaçlı A.Ş., otel ve dinlenme tesisleri işletmeciliğinden turizm taşımacılığına; akaryakıt, gıda ve perakende dağıtım hizmetlerinden treyler ve dorse üretimine kadar çok geniş alanda hizmet veren bir şirket. 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan firma, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği yeni yatırımıyla da son derece iddialı. Yeni yatırım alanı olarak depolama ve taşıma çözümlerini belirleyen firma, altyapı çalışmalarını 2015 yılında başlattı. 2016 yılında da Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’ndeki merkezinden Ağaçlı Silo olarak hizmet vermeye başladı. 100 bin metrekarelik fabrika sahasında, yıllık 35 bin ton yüksek mukavemetli çelik işleme kapasitesine sahip olan firma, çok yeni bir firma olmasına rağmen kısa sürede adını duyurmayı başardı.

Ağaçlı Silo’nun CEO’su Korhan Ağaçlı, dergimizin Teknoloji Platformu köşesinin bu ayki konuğu oldu. “Sektörde var olmanın, mevcut pazarda alternatif oluşturmanın, Ağaçlı Silo kalitesi ile daha inovatif çözümlerle paydaşlarımızı buluşturmanın doğru olabileceğini düşünerek yola çıktık” diyen Korhan Ağaçlı, Ağaçlı Silo ile ilgili merak ettiğimiz soruları cevapladı.

orhan Bey, öncelikle ana firmanız Ağaçlı A.Ş. hakkında bize biraz bilgi verir misiniz? Ağaçlı olarak hangi sektörlerde, ne zamandır faaliyet gösteriyorsunuz? 1964 yılında Aksaray ilinde Sayın Orhan Ağaçlı tarafından, küçük bir akaryakıt istasyonu işletmesi olarak temelleri atılan Ağaçlı A.Ş., 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip. Planlı sürdürülen ciddi yatırımlar sonucunda ülke ekonomisine güçlü katkı sağlayan Ağaçlı A.Ş., Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında 167. sıradadır.

Ağaçlı A.Ş., Türkiye’de ana arter yollar üzerinde yer alan otel ve dinlenme tesisleri işletmeciliği, etkin turizm taşımacılığı filosuyla hizmet ve turizm sektöründe önemli bir konumdadır. Dünyanın başlıca otomotiv markalarının satış ve temsilciliklerini yürütmektedir. Ülkemizde geniş çapta akaryakıt, gıda ve perakende dağıtım ağı ile markalaşmış hızlı tüketim mamullerini birçok noktaya ulaştırmaktadır. Dünya genelinde kendisini kanıtlamış paydaş firmalarımızın, lojistik destek hizmetlerini profesyonelce yürütmektedir. Ağaçlı A.Ş. endüstri alanında ileri teknoloji yatırımları ile kurduğu dev tesislerinde treyler ve dorse üretimi de yapmaktadır. Ayrıca tahıl depolama ve taşıma sistemleri üzerine tahıl teknolojileri yatırımı yaparak, uzmanlaşmış kadrosu ve yüksek kalite anlayışı ile yarım asırlık bir tecrübeyi perçinleyerek tüm paydaşları ile gururla paylaşmaktadır.

Az önce de belirttiğiniz gibi yakın zamanda depolama çözümleri işine de adım attınız. Biraz da depolama çözümleri şirketiniz Ağaçlı Silo hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman, nasıl kuruldu? Depolama çözümleri işine girme nedeniniz ve bu alana yatırım yaparken hedefiniz neydi? Merkezi Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde olan Ağaçlı Silo, uzun süren fizibilite ve hazırlık sürecinden sonra 2015 yılında altyapı çalışmalarına başladı. Ağaçlı A.Ş.’nin tahıl teknolojileri yatırımı olarak endüstriyel alanda uygulamaya koyduğu güçlü girişim, 2016 yılı itibarı ile hizmet vermeye başladı.

Dünyamızın sahip olduğu kaynaklar, nüfus artışıyla birlikte günden güne hızla tüketilmektedir. Gıda sektörü bu kaynakların planlı kullanılmaması ile doğrudan ilişkilidir. Hızlı tüketilen ve sınırlı üretime sahip tarım ürünlerinin doğru koşullarda bozulmadan, uzun süre saklanabilmesi ciddi önem arz etmektedir. Bu nedenle sektörde var olmanın, mevcut pazarda alternatif oluşturmanın, Ağaçlı Silo kalitesi ile daha inovatif çözümlerle paydaşlarımızı buluşturmanın doğru olabileceğini düşünerek yola çıktık.

Silo işinizden biraz daha ayrıntılı bahseder misiniz? Üretimini yaptığınız depolama çözümleri, üretim kapasiteniz ve hedef kitleniz (ya da çalıştığınız sektörler) hakkında neler anlatabilirsiniz? Ağaçlı Silo, üretimin her aşamasında entegre edilmiş ileri teknoloji makine parkurlarına yatırım yapmıştır. Kalite güvence süreçleri ile desteklediği üretim aşamalarında, detaylı analiz ve titizlik ön planda tutulmaktadır. Alanlarında uzman personeli ile ürünlerinde kaliteden asla ödün vermemektedir.

Ağaçlı Silo, yarısı kapalı alan olmak üzere 100 bin metrekarelik fabrika sahasında, yıllık 35 bin ton yüksek mukavemetli çelik işleme kapasitesine sahiptir. Ağaçlı Silo, tahıl depolama ürün yelpazesinde, düz tabanlı silolar, konik tabanlı silolar, yem siloları, projelendirmeleri ve uygulamaları konusunda profesyonel çözümler sunar. Tahıl taşıma ekipmanlarında ise zincirli konveyör, kovalı elevatör, silo dip sıyırıcıları ve silo boşaltma helezon grubu konusunda da üretici ve girişimcilere ihtiyaçlarına uygun profesyonel taşıyıcılar üretmektedir.

Ağaçlı Silo olarak kurulduğunuz günden bu yana nasıl bir yol kat ettiniz? Firmanızın bu piyasadaki hedefi nedir? Ağaçlı Silo olarak planladığımız süreç içerisinde, üretim, satış ve pazarlama hazırlıklarımız uzman kadromuz tarafından tamamlanmıştır. Yurt içi ve yurt dışı pazara yönelik çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir. Firma olarak katıldığımız her türlü kongre, seminer ve fuar etkinliklerinin katkısıyla neredeyse bütün paydaşlarımıza Ağaçlı Silo’nun sektördeki farklı yaklaşımı ve rolü aktarılmıştır. Hızla ivmelenen şirketimiz, yerel rekabetçilerinden farklı, özgün yapısıyla şimdiden paydaşlarının pozitif geribildirimleri ile desteklenmekte, sektörde söz sahibi konuma gelmektedir. Teslim edilen ve işletmeye alınan mevcut tesislerimiz sorunsuz faaliyet gösterirken, halen üretim ve montajı devam eden aktif projelerimiz de bulunmaktadır.

Yurtdışında herhangi bir yapılanma çalışmasında bulundunuz mu? Varsa bu yapılanmanız hakkında da biraz bilgi verir misiniz? Temsilcilik yapılanmamızı, başlangıç dönemi, kısa vadeli hedefler içerisinde kıtasal ölçüde gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Şimdilik İran’da bulunan ofislerimiz ile Ortadoğu ve Batı Asya pazarına tam destek vermekteyiz. Bayi ve temsilcilik ağımızın altyapı çalışmaları global boyutta planlı bir şekilde sürmektedir. Temsilcilerimizin ihtiyaç duyduğu noktalarda ve projeye özel çözümler gerektiren durumlarda, firmamızdan da direkt olarak hizmet verebilmekteyiz.

Yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz veya gerçekleştirmeyi planladığınız yeni yatırımlar, piyasaya tanıtmak istediğiniz yeni teknolojiler, çözümler var mı? Varsa ayrıntılarını bizimle paylaşır mısınız? Silo ve taşıyıcı ekipmanları üretim tesis sahası dışında, genişleme kapsamında ek üretim tesislerimiz de bulunmaktadır. Ayrıca Ağaçlı Silo fabrikası önünde yer alacak, depolama ve taşıma çözümlerimizin çalışır tesis üzerinde teşhir kurulumu da devam etmektedir. Ek makine parkurları ve yatırımlar son hızla sürdürülmekte, ürünlerde verimliliği artırmak amacıyla Ar-Ge departmanımız titizlikle çalışmaktadır.

Bir firma, depolama tesisini yenilemek ya da yeni depolama tesisi kurmak için sizi tercih ettiğinde ne gibi avantajlar ve artılar elde edecektir? Müşterilerimizin beklediği kalite standardını, söz verilen zamanda, eksiksiz ve ekonomik olarak ulaştırmak, Ağaçlı Silo’nun paydaşlarına karşı sorumluluğu ve taviz vermediği müşteri memnuniyet politikasıdır. Sektöre adım attığımız ilk günde olduğu gibi, ticari kaygıyı arka planda tutarak, yukarıda belirtilen noktaları esas alan ve bu şekilde faaliyetlerini sürdüren bir firma olduğumuzu beyan ediyoruz.

Son olarak gelecek hedeflerinizle ilgili neler eklemek istersiniz? Çok önem verdiğimiz ve bünyemizde oluşturduğumuz Ar-Ge faaliyetlerimizle, global olarak sürekli yenilenen, ilerleyen, sektörümüzde teknolojik açıdan takip edilen, öncü, örnek alınan bir firma olmayı hedefliyoruz. Müşterinin problemleri ile isteklerini anlayarak ve bu konuda işbirliği yaparak etkin çözümler üretmek ve bu çözümleri ürün tasarımı ile kalitesine yansıtarak, istenen performansa sahip en doğru projeleri üretmektir. Yurt içinde sahip olduğumuz marka değerini uluslararası pazara taşımayı amaç edinmiş bir firma olarak, gelecekteki hedefimiz tahıl depolama ve taşıma sistemleri pazarında rekabetçilerimiz arasında uzak ara önde ve lider olmaktır.

Teknoloji Platformu Kategorisindeki Yazılar
08 Kasım 20188 dk okuma

“Başarımızın beş temel ilkesi var: Kalite, mühendislik, fiyat, müşteri hizmetleri ve kurum kültürü”

Pablo A. Fernandez, Silos Córdoba Küresel Satış Direktörü: “Silos Córdoba, 1992 yılında başladığı ...

25 Temmuz 20194 dk okuma

Tubex Pro: Bühler’in genişleyen dijital evrenine akıllı bir giriş noktası

Bühler, Tubex Pro ile yeni nesil kantarları piyasaya sürüyor. 100 yılı aşkın bilgi birikimine dayan...

05 Mayıs 20214 dk okuma

Dünyada tahıl lojistiği büyüyecek, yüksek kapasiteli depolara ihtiyaç duyulacak

“Petkus Engineering, tahıl terminalleri ve işleme tesisleri için müşterilerin ihtiyaçlarına özel çö...