BLOG

Değirmencilik endüstrisinde Konya etkisi

12 Aralık 20182 dk okuma

Değirmenci ekibi olarak sadece Türkiye için değil, dünya değirmencilik endüstrisi açısından da önemli bir role sahip olan Konya’daki sektör paydaşlarını ziyaret ettik. Dünyanın dört bir tarafına vals gönderip tesisler kuran değirmen teknolojileri üreticileriyle oturup, sektörün durumunu, sorunlarını ve vizyonlarını konuşma fırsatı bulduk. Gezdiğimiz fabrikalarda gördüğümüz hassas işlemlerin yapıldığı CNC tezgahları ve otomasyon düzeyi, bizlere Türkiye’nin dünya değirmencilik sektöründe geldiği yerin rastlantı olmadığını gösterdi.

Konya, geniş tarım alanları ve başta buğday olmak üzere ülkemizin tarım üretimindeki önemli payı dolayısıyla genel olarak ‘Türkiye’nin tahıl ambarı’ ve ‘tarım başkenti’ olarak bilinir. Ancak özellikle 2000’li yılların başından bu yana ortaya konan muazzam gelişimle birlikte Konya artık Türkiye’nin önde gelen sanayi merkezlerinden biri konumunda. Gıda sektörünün lider illerinden biri olan bölgede, bu sanayileşme hikayesinde tarım ana itici güç. Tarımsal makine ve ekipmana olan ihtiyaç, Konya’yı makine imalatı merkezine dönüştürdü. İnsanoğlunun buğday yetiştirdiği ilk yerlerden biri olan Konya’da önemli imalat kollarından birinin değirmen makineleri olması, şüphesiz tesadüf değil, binlerce yıllık bir mirasın yansıması.

İşte biz de Değirmenci ekibi olarak sadece Türkiye için değil, dünya değirmencilik endüstrisi açısından da hatırı sayılır bir role sahip olan Konya’daki sektör paydaşlarını ziyaret ettik. Dünyanın dört bir tarafına vals gönderip tesisler kuran değirmen teknolojileri üreticileriyle oturup, sektörün durumunu, sorunlarını ve vizyonlarını konuşma fırsatı bulduk. İki gün süren Konya turu kapsamında altı fabrikaya uğrayarak, temel besin değerimiz ekmek başta olmak üzere sofralarımızdaki birçok gıdanın hammaddesi olan buğdayın una dönüştürüldüğü valslerin üretim sürecine şahit olduk. Sacların, nasıl modern değirmenlere dönüştüğünü bizzat yerinde inceleyip, işin uzmanlarından bilgi aldık. Fabrikalarda gördüğümüz hassas işlemlerin yapıldığı CNC tezgahları ve otomasyon düzeyi, bizlere Türkiye’nin dünya değirmencilik sektöründe geldiği yerin rastlantı olmadığını gösterdi.

Elbette bunlar gurur verici manzaralardı. Olumlu gelişmelerin yanında bazı sorunları da dinledik. Türk ekonomisini hedef alan spekülatif döviz hareketi, etkisini sektörümüz üzerinde de gösteriyor. Ancak sektör temsilcileri, kur kaynaklı artan hammadde fiyatlarının alınan önlemler sayesinde gerileyeceğine inanıyor. Diğer bir sorun ise kalifiye eleman sıkıntısı olarak göze çarparken, üreticilerin şikayetlerinden biri de Ar-Ge’ye yeterince yatırım yapamamak. Sektördeki firmaların çoğunun aile şirketi olması ve bunların daha ikinci nesille birlikte bölünmesi; bu endüstrideki sert rekabet koşulları, Ar-Ge’ye planlanan düzeyde yatırım yapılmasının engelliyor. Ancak bu sorunlara rağmen firmaların, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma konusundaki farkındalığı umut verici.

Konya turumuz çerçevesinde Genel Değirmen Makine, Unormak, Genç Değirmen, Himmet Usta, Özenir Değirmen ve İmaş Makine şirketlerini gezdik. Sizlerle bu ziyaretlerimizden anekdotları ve şirketler hakkında kısa bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Haberler Kategorisindeki Yazılar