BLOG

Covid-19 çağında un değirmenciliği

04 Şubat 20215 dk okuma

Scott Wellcome

Scott Wellcome Tahıl Risk Yönetimi ve Hammadde Satın Alma Direktörü GoodMills Group GmbH GoodMills

“GoodMills Group olarak biz de pandeminin etkilerine karşı bağışıklığa sahip değiliz ancak birlikte çalışma kültürü, sıra dışı düşünebilme becerisi, esnek ve uyum gösterebilir olma gibi özelliklerimiz sayesinde Orta ve Doğu Avrupa’da insanların beslenmesi için yapmakta olduğumuz önemli katkıyı sürdürmeyi başardık. 2020/21 sezonu bizim için önemli bir meydan okuma olacak fakat bununla başa çıkmak ve beklentileri karşılamak için doğru ekibe sahip olduğumuzu biliyoruz!”

Gerçekten de 2020 çok acayip bir yıl oldu. Hammadde piyasasında bu kadar dalgalanmanın olduğu, global ekonominin şok üstüne çok yaşadığı ve hatta pandeminin görüldüğü yıllar da olmuştu. Ama bunların hiçbiri, 2020 yılındaki gibi tüm dünyada sokağa çıkma kısıtlamalarına yol açmamıştı.

GoodMills Group olarak biz de pandeminin etkilerine karşı bağışıklığa sahip değiliz ancak birlikte çalışma kültürü, sıra dışı düşünebilme becerisi, esnek ve uyum gösterebilir olma gibi özelliklerimiz sayesinde Orta ve Doğu Avrupa’da insanların beslenmesi için yapmakta olduğumuz önemli katkıyı sürdürmeyi başardık.

Mart ayındaki durum, herkes gibi bizim için de ilk kez karşılaştığımız ve bilmediğimiz bir durumdu. Koronavirüs salgını, gündelik hayatımızı derinden etkiledi. Süpermarketlerde panik alışverişleri, tam kapasite üretim, ambalaj malzemesi tedarikinde sıkıntılar, lojistikle ilgili sorunlar ve virüsten dolayı personel yetersizliği gibi zorluklarla karşı karşıya kaldık.

GoodMills Group Avrupa’nın en büyük değirmen grubu GoodMills’in tüm tesislerinde yüksek hijyen ve iş güvenliği tedbirleri uygulanıyor.

GoodMills Group Yönetim Kurulu kısa süre içinde bir Covid-19 kriz ekibi kurdu ve genel merkezdeki yönetim ile yerel yönetimler arasında bağ kurarak en iyi uygulamaları paylaşmak, alınan önlemleri koordine etmek ve ülke bazında önemli kararlar almak için çalışmalar yaptı.

Tabii ki birinci önceliğimiz; çalışanlarımızın sağlığı idi. Ardından da tüm tesislerimizde üretimin devamını sağlamaya yoğunlaştık. İlk aldığımız önlemler arasında, değirmenlerimizi bir tür güvenlik çemberine almak ve operasyonel personel haricindekilerin evlerinden çalışmasını istemek oldu.

Ayrıca, tüm operasyonları ve vardiyaları segmentlere ayırdık ve personel arasındaki kişisel etkileşimi en aza indirmek adına farklı ekipler oluşturduk. Böylece, halen uyguladığımız sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesini sağladık.

GoodMills Group GoodMills, Almanya’nın Krefeld şehrinde, yıllık 365 bin ton üretim kapasitesine sahip bir fabrika inşa ediyor. İnşaat çalışmaları, pandemiye özel şartlar altında sürüyor.

Değirmenlerimizde hijyen ve iş güvenliği sistemleri yıllardır kapsamlı ve sıkı bir şekilde uygulanıyordu. Bu standartlara uyum konusunda sahip olduğumuz alışkanlık ve öngörülebilir ihtimallere karşı hazırladığımız çeşitli planlar sayesinde, yeni durumun ortaya çıkardığı zorluklarla mücadele için güçlü bir pozisyondaydık.

Uzmanların önerdiği ekstra önlemlerin tümünü Avrupa genelindeki değirmenlerimizin tamamında uygulamaya koyduk. Herkes için el yıkama ve dezenfekte imkanlarının sunulması zorunluluğu kapsamında dezenfektan noktalarını artırdık, insanlar arasında tüm alanlarda en az 1 metrelik mesafenin bulunmasını sağladık ve yükleme-boşaltma işlemleri sırasında kamyon şoförlerinin araçlarında kalması talimatını verdik.

Çok kısa bir süre içinde, genel merkezdeki bilgi teknolojileri departmanı, mümkün olan departmanlar için evden çalışabilecekleri şartları oluşturdu. Böylece ofisten mobil çalışmaya geçtik.

İlk dalgayla karşılaştığımızda, yeni duruma kişisel olarak adapte olmanın yanında, marketlerdeki panik alışverişinden dolayı 1 kilogramlık paketlerdeki un talebini karşılamaya çalışıyorduk.

İlk karantina döneminde hammadde tedariki çok zor şartlar altında gerçekleşti. Çünkü hammaddeye talebin yanı sıra lojistik ve nakliye masrafları da dünya genelinde dramatik şekilde artmıştı. Çiftçi ve tüccarlarla yüz yüze görüşmek de mümkün değildi. Limanların geçici olarak kapatılması da bu durumu ağırlaştırdı.

Grup olarak, tüm olumsuzluklara rağmen, son derece kısa bir süre içinde gıda tedarikini devam ettirmeyi başardık. Bu sayede üretimin devamını ve sorunsuz üretim süreci için gereken tüm materyalleri önceden elde ederek üretim optimizasyonunu sağladık. Bu başarıyı, bölgesel ve yerel satın alma konusundaki uzun süreli stratejimiz ve tedarikçilerle aramızda sadakate dayanan iş ilişkileri sayesinde elde ettik.

Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde, çevik ve esnek bir yaklaşıma sahip olmak çok önemliydi. Ekiplerimiz sadece geleneksel çalışma yöntemlerine bağlı kalmak yerine, daha iyi sonuç vereceğini düşündükleri yeni fikirleri de denemekten korkmadı.

Örneğin, faaliyet gösterdiğiniz ülkelerinde her birinde, zorluklarla mücadele için yaratıcı sloganlar üretildi. Örneğin Çek Cumhuriyeti’ndeki ofiste “benim maskem seni, senin masken beni korur” gibi harika bir slogan kullanıldı. Bunun yanında, iş arkadaşlarımızın sağlığını korumak için birçok yeni önlemle birlikte 10 kuralı da uygulamaya koyduk.

Geçtiğimiz yıl, sadece üretim ve satış bakımından değil, tüm departmanların esnekliği ve uyum sağlayabilirliği test edilmiş oldu. Bu süreçte şirket bünyesinde kapsamlı bir yönetim değişikliğini de gerçekleştirdik.

Bunların yanında, devam etmekte olan bazı büyük yatırım projelerini tamamlamamız gerekiyordu. Krefeld, Landshut ve Mannheim’daki inşaatlarımız COVID’e özel şartlar altında yapıldı. Krefeld’deki inşaat çalışmaları ise sürüyor.

Son derece yüksek bir profesyonel özveri ve kişisel fedakarlıklar sayesinde tüm projelerimizde orijinal çalışma takvimine çok yakınız. Mevcut şartlar dikkate alındığında, bunun kayda değer bir başarı olduğunu düşünüyoruz.

Hamburg’daki inovasyon merkezimiz GoodMills Innovations’taki arkadaşlarımız, müşterileriyle yüz yüze görüşme imkanından hâlâ mahrum. Bu yüzden, web seminerleri düzenliyorlar. Ürün numunelerini önce kargo ile gönderiyorlar ve testi video konferans yöntemiyle karşılıklı olarak yapıyorlar. Ayrıca, satış ekibi, müşterilerle yalnızca telefon irtibatına sahip oldukları, için tele-satış konusunda eğitildi.

Birinci dalga sırasında, ikincisinin asla gelmeyeceğini ümit etmekle birlikte, bu ihtimale karşı da senaryolar geliştirdik ve hazırlıklar yaptık. Tüm tesislerimizde ambalaj ve un stokları yaptık ve üretim zincirimizin daha verimli yönetilmesi ve birçok personelin uzaktan çalıştığı sürecin daha iyi koordine edilmesi için dijitalleşme projelerine hız verdik.

Şu anda, birimlerimizin birçoğu üçüncü karantina döneminde. Biz de farklı senaryolar üzerinden stratejiler geliştirmeyi sürdürüyoruz. Şu anda farklı ülkelerdeki birimlerimiz farklı yönergelere göre faaliyet gösteriyor ve bu zorlukların yönetilmesinde genel merkez ile yerel ekipler arasında daha çok bir ortaklık ilişkisinden söz etmek mümkün.

GoodMills

Geride bıraktığımız bu olağanüstü yıl, bize birçok yeni şey öğretti ve bizi bambaşka bir düzeye taşıdı. Kazanmayı hedefleyen bir mantalite ve harika bir koordinasyonla birlikte birçok şeyi başarabileceğimizi kanıtladık. 2020 sayesinde yalnızca harika bir ekip değil, aynı zamanda güçlü bir aile olduğumuzu da gördük.

Geçtiğimiz yıl, 7 ülkedeki 25 değirmenimiz üretime hiç ara vermedi. 2,8 milyon ton buğday işledik ve 2,3 milyon tonun üzerinde un sattık. Yani uç uca eklendiğinde dünyanın çevresini 35 kez dönecek 4,6 milyar somun ekmeğe yetecek kadar üretim yaptık.

2020/21 sezonu bizim için önemli bir meydan okuma olacak fakat bununla başa çıkmak ve beklentileri karşılamak için doğru ekibe sahip olduğumuzu biliyoruz!

Dosya Kategorisindeki Yazılar
15 Eylül 20201 dk okuma

Global tarım ürünleri ticareti koronavirüs salgınına rağmen artıyor

Dünya Ticaret Örgütü, COVID-19 pandemisinin global tarım ürünleri ticareti üzerindeki etkisini de...

07 Şubat 20185 dk okuma

DIŞ TİCARETTE LOJİSTİĞİN ÖNEMİ VE LOJİSTİK ALTYAPISININ PLANLANMASI

Son birkaç yıldır dünyada tahıl üretimi artış gösteriyor. ABD, Kanada, Arjantin, Ukrayna, Rusya ve ...

16 Eylül 20197 dk okuma

SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA GÜVENLİĞİ VE GIDA TEDARİK ZİNCİRİ

Gıda güvencesi ve gıda güvenliği; birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Gıda kaynaklı riskleri önlem...