BLOG

Çin ve büyük ihracatçılarda buğday stokları düşüyor

16 Nisan 20211 dk okuma
 

Global buğday stok kullanım oranının, rekor üretime rağmen 2020/21 döneminde düşeceği tahmin ediliyor. ABD Tarım Bakanlığı’na göre Çin ve Hindistan’da kullanım miktarının artmasıyla buğday tüketimi yüzde 10 oranında yükselecek.

Global buğday stokları, 2019/20’ye göre yalnızca hafif miktarda artmış durumda. Buğday stoklarının yarısını elinde bulunduran Çin’de buğday taban fiyatının yüksek tutulması sayesinde üretim teşvik ediliyor. Son yıllarda yüksek miktarda buğday alımı yapan Çin hükümeti, bir yıllık rekoltenin üzerinde geçici stoklar yaptı. Bununla birlikte, iç piyasada mısır fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, hükümetin açtığı ihalelerle eski mahsul buğday yem olarak kullanılmak üzere satışa çıkarıldı. Bundan dolayı da buğday tüketimi yüzde 15 oranında artarken, stokların da son 8 yıldır ilk kez azalması bekleniyor.

Benzer şekilde, en çok buğday ihraç eden 8 ülkede dönem sonu buğday stoklarının toplamının azalacağı tahmin ediliyor. Stoklar en çok ABD ve AB ülkelerinde eriyecek. Büyük ihracatçılardaki buğday stoklarının durumu genellikle global buğday piyasalarındaki arz miktarıyla ilgili işaret veriyor. Diğer yandan, en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, ihracat kotası ve vergisi gibi uygulamalar ile daha fazla buğdayın ülke içinde kalmasını teşvik ederek iç piyasada fiyatları düşürmeyi hedefliyor. Tüketimin hafif şekilde artacağı Rusya, büyük buğday ihracatçıları arasında stokların en çok yükseldiği ülke olacak.

Hindistan’daki buğday stoklarının da artması bekleniyor. Çin’de olduğu gibi bu ülkede de hükümet yıllardır yüksek taban fiyatlar vererek üretimi artırıyor ve stok yapıyor. Bu yıl, pandeminin etkilerini azaltmak için buğdayın sübvanse edildiği Hindistan’da tüketim arttı. Ama buna rağmen stoklar artmaya devam edecek. Elinde yüksek miktarda buğday olan Hindistan yeniden önemli buğday ihracatçıları arasındaki yerini alabilir. Hindistan’ın 2020/21 döneminde buğday ihracatını bir önceki döneme göre 3 katına, yani 2,5 milyon tona çıkaracağı tahmin ediliyor.

Etiketler
#buğday
Haberler Kategorisindeki Yazılar