BLOG

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

25 Temmuz 20191 dk okuma

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya yatırıldı. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hızla artan fiyatlar TMO’yu harekete geçirdi.

Türkiye’de buğday hasadının yaklaşık dörtte biri tamamlanırken, bölgesel verim kayıpları buğday fiyatlarını arttırdı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, un, makarna ve bulgur sektörü temsilcileri ile Sektör Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya gelerek artan fiyatları ele aldı.

TMO’nun resmi sitesinde yer alan habere göre, 26 Haziran’daki toplantıda, sektör temsilcileri tarafından bu sezon hasadın ötelenmiş olmasından kaynaklı, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hızlı fiyat artışlarının endişe verdiği dile getirildi.

Ayrıca son dönemde dünya ve yurtiçinde hububat piyasalarında yaşanan gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Son günlerde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde iklimsel nedenlerle hasadın yoğunlaşamaması ve verim düşüklüğüne bağlı olarak suni fiyat artışları gözlenmektedir. Endişe edilecek herhangi bir durum yoktur.

Trakya ve İç Anadolu Bölgesi’nde hasat yeni başladı, verim yönüyle olumsuz bir durum yok. Hasadın yoğunlaşması ile birlikte yaşanan suni fiyat artışları normale dönecektir. TMO bütün teşkilatıyla piyasaları yakından takip etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

buğday fiyatları buğday fiyatları

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin dilediği zaman sektörün ihtiyaç duyacağı buğdayı temin edecek kabiliyeti olduğunu ifade eden Ahmet Güldal, “Hububat piyasalarını düzenlemek adına TMO stokları sigortadır. Bu doğrultuda stoklarımızı takviye etmek için gerekli yetkilendirmeler yapılmıştır. Üreticinin mağdur olmaması ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasının yanı sıra piyasa fiyatlarının tüketici aleyhine aşırı yükselmemesi için de ilgili bakanlıklarla koordinasyon içerisinde gereken her türlü tedbir alınabilecektir” dedi. Son gelişmeleri değerlendiren piyasa uzmanları, buğdayda yeniden ithalatın gündeme gelebileceğini kaydetti.

TMO’nun 1,400 lira olarak açıkladığı makarnalık buğday fiyatı özellikle Güneydoğu’da 1,750 TL seviyelerini gördü. 1.100 lira olarak açıklanan arpanın fiyatı ise 1.350 liraya ulaştı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat alım fiyatını, 2 Mayıs’ta düzenlenen TOBB Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı. Erdoğan, TMO’nun geçen yıl 1050 liradan aldığı sert buğdayı, bu yıl yüzde 29 artışla ton başına 1.350 liradan alacağını, kaliteli buğdayın 1.400 lirayı geçeceğini söylemişti.

Erdoğan, arpa alım fiyatının ise yüzde 33 artışla ton başına 1.100 lira olarak belirlendiğini, ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilere 200 lira mazot, gübre desteği yapılacağını açıklamıştı.

Haberler Kategorisindeki Yazılar
08 Ekim 20181 dk okuma

Irak’ta susuzluk sebebiyle buğday üretimi yarı yarıya düşecek

Irak Tarım Bakanı Yardımcısı Mehdi el Kaysi, “Sulanabilen buğday ekim alanlarının geçtiğimiz yıla g...

09 Nisan 20181 dk okuma

Amerikalı Bunge, Malezyalı IOI Loders Croklaan’ı satın aldı

40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren tarımsal endüstri devi Amerikalı Bunge, Malezya merkezli palm...