BLOG

ADM, Türkiye ve Bulgaristan’da kapasitesini genişletecek

31 Ocak 20171 dk okuma

ADM, Türkiye ve Bulgaristan’daki mısır yaş öğütme tesislerinde, tatlandırıcı ve nişasta öğütme kapasitesini genişletiyor. Proje, 2018’in ilk yarısında tamamlanacak.

mısır değirmeni mısır değirmeni

Dünyanın en büyük tarımsal ürün işleyicisi ve gıda bileşeni tedarikçilerinden olan Archer Daniels Midland Company (ADM), Türkiye ve Bulgaristan’daki mısır yaş öğütme tesislerinde tatlandırıcı ve nişasta için genel öğütme ve son işlem kapasitesini önemli oranda artıracağını duyurdu. ADM, projeleri 2018’in ilk yarısında tamamlamayı hedefliyor.

Şirket Kasım 2015’te Türkiye’nin Adana ve Bulgaristan’ın Razgrad şehirlerindeki yaş mısır değirmenlerinin tam mülkiyetini, Macaristan’ın Szabadegyháza bölgesindeki yaş mısır değirmeninin de yüzde 50 hissesini satın aldı. Tesislerde, sıvı tatlandırıcı, doğal ve değiştirilmiş nişastalar, kristalli fruktoz ve dekstroz gibi tüm nişasta ürünlerinin çeşitleri üretiliyor.

ADM Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Pierre Duprat, genişlemeyle ilgili şunları aktardı:

“Bir yandan AB’deki şeker üretim kotaları sona ererken bir yandan da Türkiye ve Orta Doğu’daki gıda ve kâğıt piyasalarındaki talep artmaya devam ediyor. Bu ortamda üretim kapasitesini artırmak ve kabiliyetlerimizi genişletmek, müşterilerimize daha geniş çeşitlilikte tatlandırıcılar ve nişastalar sunabilmemizi sağlayacak.”

ADM’nin önemli stratejik hedeflerinden birisinin küresel mısır ayak izini genişletip çeşitlendirerek hissedarlık değerlerini büyütmek olduğunu söyleyen Duprat, şunları ekledi: “Türkiye, Bulgaristan, Macaristan ve Fas’taki en son satın almalarımız, bu hedeflere ulaşmada önemli adımlar.

Ve tüm cephelerde getirileri artırmak için çabalarımız devam ediyor. Üretim kapasitesini arttırmanın yanı sıra Türkiye ve Bulgaristan’da yaptığımız iyileştirmeler, bu tesislerde operasyonel verimliliği geliştirecek ve yurtiçi ve yurtdışı satışta rekabetçiliğimizi artıracak.”

Haberler Kategorisindeki Yazılar
11 Ocak 20241 dk okuma

Ulusoy Un’un Antakya fabrikası üretime başladı

07 Kasım 20181 dk okuma

İngiltere’de buğday ununun folik asitle zenginleştirilmesi zorunlu oluyor

İngiltere’de doğuştan gelen beyin ve omurilik rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için una folik as...

10 Şubat 20201 dk okuma

Alapros, yeni nesil valsi Onz’u Dubai’de tanıttı

Değirmen makineleri sektörünün önde gelen firmalarından Alapros tarafından üretilen yeni nesil Roll...